Jak sprzedawać rękodzieło?
Wszystko, co powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz sprzedawać rękodzieło
“Dzień bez szydełka w ręku, to dzień stracony!” – to motto, które na co dzień przyświeca Karolinie Durbacz, naszemu oplotkowemu wsparciu prawnemu. Karolina z powodzeniem łączy pasję rękodzielniczą z zawodem radcy prawnego, a na grupie facebookowej zawsze służy radą i pomocą początkującym (i nie tylko!) przedsiębiorcom. Prowadzi ich przez zawiłe labirynty działalności nierejestrowej, “małych zusów”, “dużych zusów”, praw autorskich i wszystkich kruczków prawnych, o których się boisz lub nawet nie masz zamiaru pomyśleć
Na co zwrócić uwagę, kiedy chcesz sprzedawać rękodzieło
Rozważając założenie dg, powinnaś na początku swojej drogi zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Po pierwsze, musisz mieć jakiś pomysł. Wiadomo, bez pomysłu nie ma biznesu. Po drugie, dobrze jest opracować chociaż wstępny biznesplan, żebyś mogła działać sprawnie i z sensem. A co potem? Mając w głowie ukształtowany obraz tego, co chcesz robić, na pewno marzysz o tym, żeby od razu zabrać się do pracy — ręka rwie się do szydełka, igła sama się nawija, maszyna do szycia grzeje się do roboty. Zgadłam? Ale nie tak prędko.
Aby uniknąć wielu problemów, likwidacji biznesu czy też spłacania zobowiązań finansowych przez kilka lat, usiądź na spokojnie i zastanów się nad konsekwencjami podatkowymi i prawnymi swojej działalności. Czytanie artykułów w sieci i rady od znajomych to nie wszystko. W razie jakichkolwiek problemów nikt nie będzie Cię pytał, czy miałaś świadomość danego przepisu, czy też nie. Dlatego szczerze polecam udać się na konsultacje do specjalisty. I to na samym początku!
Nie stać mnie na tanie rzeczy
Znasz to powiedzenie? W tym wypadku doskonale się sprawdza. Uwierz mi, jeśli jesteś typem artysty, nie warto próbować stać się samemu prawnikiem, radcą i księgową w jednym. Konsekwencje finansowe złych decyzji mogą być niewspółmiernie większe niż środki, które zainwestujesz w dobre poukładanie swojego biznesu już na starcie. ZUS i US mogą budzić trwogę i przyjść na kontrolę w każdym momencie, ale ze specjalistą u boku stają się mniej straszne.
Prawnik czy księgowa pomyślą za Ciebie — mają doświadczenie, mają wiedzę, mogą zidentyfikować Twoje problemy, a w razie wątpliwości pokierować do odpowiednich osób. Ty w tym czasie możesz się zająć beztroskim tworzeniem.
Jaka działalność dla rękodzielnika?
Form prowadzenia działalności jest wiele. Jaką wybrać na początku w przypadku biznesu opartego na rękodziele? Rejestrowaną czy nierejestrową, jednoosobową czy spółkę?
O tym wszystkim możesz posłuchać w podcaście, który nagrałam razem Karoliną Durbacz.
Słuchaj i czytaj uważnie, bo jest tam mnóstwo wiedzy, która na pewno Ci się przyda! Zapraszam do wysłuchania rozmowy:
- Podcasty, których warto posłuchać:
Artykuły, które warto przeczytać: