Nietuzinkowy Model biznesowy, czyli przykład działalności w praktyce

model biznesowy

 

Często poszukujemy przykładów różnych działalności, aby skonfrontować taką wiedzę z naszymi szalonymi pomysłami. Mamy wizję, ale zastanawiamy się, czy ma ona racjonalne uzasadnienie, albo po prostu, czy ktoś już przetestował ten rachunek zysków i strat.

Mam nadzieję, że ten praktyczny przykład modelu biznesowego, który obudował ściśle potrzeby wynikające z życia prywatnego, podrzuci Ci kilka inspiracji.

Przyznam, że ten model firmy usługowej spodoba się szczególnie tym, którym gromadka dzieci na pokładzie skutecznie wybiła z głowy standardowy etat, czy nawet własną działalność, w której potrzeba więcej niż kilka godzin dziennie aktywnej pracy.

Oplotki narodziły się gdzieś po drugim dziecku, kiedy wiedziałam, że nie dam rady, jako właścicielka studia architektury, ani biegać po budowach przez pół dnia pilnując ekipy, ani konsultując projekty z klientem, czy klikając kolejne wersje rzutów podczas długich godzin przed komputerem.

 

To po prostu nie pozostawiało przestrzeni mentalnej ani czasowej do „bycia” z rodziną.

Po momencie zawodowej pauzy, kiedy po prostu pochłonęło mnie macierzyństwo, zaczęłam odkrywać na nowo to, co na architekturę mnie zaprowadziło, czyli malarstwo, rzeźbę, wszelkiej maści rękodzieło. To powrót do dawnych manualnych pasji takich, jak szydełkowanie zaowocował organizacją warsztatów rękodzieła. Ich organizacja okazała się strzałem w dziesiątkę – wypełniła rynkową niszę gdzieś pomiędzy networkingiem biznesowym a plotkami na placu zabaw – szczególnie dla mam, którym doskwiera macierzyński lukier i zaczynają tęsknić za aktywnością zawodową.

Z czasem, aby nie wpaść ponownie w pułapkę zamiany czasu na pieniądze, zaczęłam budować zespół. Ten nietuzinkowy model biznesowy powstawał niczym samolot budowany w trakcie lotu.

Bezskutecznie szukałam przykładów rękodzielniczych modeli biznesowych, na których mogłabym się uczyć, czy wzorować. Siłą rzeczy zaczęłam poszukiwać dalej. Przyznam, że ogromną inspiracją stała się moja mentorka biznesowa, dzięki której zaczęłam studiować arkana biznesu on-line w jej Online MBA – SOMBA.

model biznesowy biznes rękodzieło

 

To dzięki niej zrozumiałam, że skoro rękodzieło to aktywność wymagająca dobra deficytowego, jakim jest mój czas, mogę sprawić, aby zarabiała skala.

Raz stworzone kursy rękodzieła on-line, jak na przykład kurs szydełkowania on-linekurs makramy on-line, hybrydowe produkty cyfrowo-fizyczne boxy: Druty, Wełna XXL, Tkana makatka oraz (po jakimś, czasie, kiedy inni twórcy zaczęli interesować się takim modelem biznesowym) kursy on-line dla innych twórców, jak Akademia Rękodzielnika, Jak wycenić rękodzieło, Handmade Hobby, czy biznes. O ile kursy i programy wymagają czasu i uwagi na ich prowadzenie, obsługę lub aktywną sprzedaż, e-booki są już jednak produktami bardzo automatycznymi i mocno skalowalnymi. To pozwala na budżetowanie utrzymujące kilku-osobowy zespół, który odciąża mnie w pracy na co dzień. Pozwala mi to optymalizować podział czasu na życie rodzinne i indywidualne klientki lub aktywności ściśle związane ze strategicznym planowaniem rozwoju firmy.

W momencie, kiedy wymuszona pandemią rewolucja cyfrowa sprawiała, że coraz bardziej łaskawym okiem zaczęliśmy spoglądać na biznes on-line…OPLOTKI już od kilku lat uczyły, jak go konstruować.

 

Jak więc on dokładnie wygląda?

Skalowalne produkty cyfrowe:
  • Skutecznie Promuj Rękodzieło na Pinterest – W trakcie kursu wykorzystasz to, co już do tej pory opublikowałaś na temat swojego rękodzieła. Skutecznie pokażesz społeczności na Pinterest swoją stronę www, zdjęcia w internetowym sklepie czy wpisy na Instagramie.
  • Handmade – Hobby, czy biznes – Ten kurs jest dla twórców rękodzieła, którzy chcą zarabiać na swoich unikatowych produktach i umiejętnościach.
Hybrydowe produkty cyfrowo-fizyczne:
Usługi:
  • indywidualne warsztaty rękodzieła on-line (z wysyłką materiałów do domu lub bez),
  • warsztaty dla grup zorganizowanych,
  • firmowe networkingi przy rękodziele on-line,
  • eventy okolicznościowe z rękodziełem w tle: panienskie, baby showers – on-line z wysyłką lub bez.

 

Zespół rośnie wraz z pandemicznym zapotrzebowaniem na tego typu „bez-fizyczno-kontaktowe” usługi. Od specjalistek od obsługi klienta po techniczne wsparcie rozrastającej się  infrastruktury on-line. Od integratora, poprzez szereg project managerów, po asystentki wspomagające podczas „gorących okresów” oraz rękodzielniczki wspierające branżowym know-how.

model biznesowy model biznesowy

 

Przyznam, że największą inspiracją dla modelu biznesowego OPLOTKI są skuteczni producenci internetowego contentu. Misją naszej działalności jest bowiem „zarażanie pozytywnym bakcylem rękodzieła”.

Wierzę, że handmade przychodzi jako sposób na twórcze wylogowanie się z tempa codzienności,  nauka kreatywności, cierpliwości w opanowywaniu nowych umiejętności. Daje też – tak deficytową – frajdę z robienia rzeczy własnymi rękami. Jest w nim nie tylko zaspokojenie naszych pierwotnych potrzeb, ale również przemycone „przy okazji” poszanowanie dla tradycji opakowane w modne „bycie tu i teraz”. Aspekt świadomego mind-care niewątpliwie pomaga nam w przemycaniu świadomego konsumpcjonizmu i przemycaniu idei less-waste.

 

Jak jednak powstał ten niecodzienny, choć coraz częściej powielany model biznesowy?

Piszę o tym więcej w mojej książce OPLOTKI. HANDMADE BIZNES. Przyznam jednak, że z całą świadomością, jak przydatna była dla mnie wiedza biznesowa… to najcelniejsze decyzje wyznaczające kształt tego biznesu, które podejmowałam przez pryzmat potrzeb osobistych – jako matka, partnerka czy po prostu gallupowa wizjonerka, czyli kobieta z apetytem na więcej.