Projekt “Tradycja i nowoczesność w polskim rękodziele”
Rękodzieło Wczoraj i Dziś
Rusza nowa seria Oplotkowych podcastów „Rękodzieło Wczoraj i Dziś” w ramach projektu „Tradycja i nowoczesność w polskim rękodziele”.
Misją Stowarzyszenia Oplotki jest ochrona sztuki rękodzielniczej od zapomnienia. Kiedyś wiedza na temat unikatowych technik przekazywana była z pokolenia na pokolenia, dziś chcemy to zrobić przy pomocy nowoczesnych technologii.
Przed Tobą 14 odcinków, a tym samym 14 niesamowitych opowieści o polskim rękodziele! Poznasz ludzi i historie, o których być może usłyszysz po raz pierwszy. Weźmiesz udział w 10 bezpłatnych warsztatach online, by samemu odkryć to, o czym będziemy opowiadać.
Jaka jest idea projektu “Tradycja i nowoczesność w polskim rękodziele”?
Celem naszego projektu jest wzmocnienie tożsamości narodowej poprzez zapoznanie się z polskim rękodziełem, kulturą, tradycją, folklorem.
Techniki rękodzielnicze ulegały transformacjom na przestrzeni czasu – chcemy Wam to pokazać, a tym samym rozbudzić w Was rękodzielniczego bakcyla!
Bo rękodzieło jest naprawdę dla wszystkich, a o jego dobroczynnym wpływie możemy mówić bez końca
Dla kogo, po co i dlaczego zdecydowałyśmy się na ten projekt? Posłuchaj pierwszego odcinka podcastu i zanurz się z nami w świat niesamowitych historii polskiego rękodzieła.
Jeśli wolisz czytać, zamiast słuchać, transkrypcję odcinka znajdziesz poniżej.
PS. Wierzymy, że polskie rękodzieło zasługuje na promocję w świecie, dlatego nasze odcinki będą nagrywane w dwóch wersjach językowych
TRANSKRYPCJA PODCASTU
„Rękodzieło wczoraj i dziś – start serii odcinków”
Witajcie w tym niecodziennym odcinku Oplotki.
Dzisiaj trochę odświętnie, bo ruszamy z nową serią podcastów o rękodziele. Niecodzienną serią, która dedykowana jest dawnym twórcom i obecnym twórcom rękodzieła – “Rękodzieło Wczoraj i Dziś”. Seria ta jest realizowana w ramach projektu „Tradycja i nowoczesność w polskim rękodziele”.
Jestem pełna dumy, że jako zespół naszego stowarzyszenia oplotkowego jesteśmy w stanie złożyć na Wasze ręce taką opowieść, przygodę i historię czternastu różnych wątków związanych z rękodziełem.
Nasz projekt ma na celu uwypuklenie takich technik, które mogłyby ulec zapomnieniu. Ma też na celu przedstawienie historii twórców rękodzieła, których bardzo trudno byłoby znaleźć. Wierzymy, że nowe technologie są w stanie pomóc uratować od zapomnienia niektóre techniki czy niektóre osoby, które tworzą bardzo unikatowe rzeczy.
Zapraszamy Cię do tej przygody. Wszystkie szczegóły znajdziesz na dedykowanej stronie, która właśnie powstaje. Kolejne 14 odcinków to będzie 14 przygód i opowieści o rękodziele. Na sam koniec podsumujemy projekt, żeby odnieść się do całości i zaprosić Cię do dalszej przygody.
Oprócz podcastów w ramach tego projektu planujemy zorganizować aż 10 warsztatów online. Zostaną one umieszczone na naszej stronie internetowej i będą dostępne bezpłatnie dla każdego, kto chce sprawdzić, zobaczyć, przekonać się, jak wygląda technika, o której tutaj będziemy opowiadać. Jako że format podcastu nie pozwala na wizję, będzie trzeba sobie dużo wyobrazić, ale dla tych osób, które będą chciały rzeczywiście zobaczyć na własne oczy, zaprosimy Was właśnie do tych dziesięciu warsztatów online.
Jaka jest idea projektu?
Czujemy wielką dumę z polskiego rękodzieła. Celem naszego projektu jest wzmocnienie tożsamości narodowej przez zapoznanie się z naszą spuścizną, nie tylko spuścizną kulturową, ale też taką tradycją, folklorem. Chcemy pokazać Wam transformację dawnych technik rękodzielniczych, jak zmieniały się na przestrzeni czasu. Celem tego projektu jest również rozbudzenie twórczych zainteresowań w młodym pokoleniu. Mamy nadzieję, że zarazimy bakcylem rękodzieła bardzo skutecznie. Kolejnym celem oczywiście jest zaprezentowanie polskiego rękodzieła poza granicami kraju oraz wśród Polonii, dlatego nie zdziw się, kiedy druga część każdego z odcinków będzie nagrywana po angielsku.
Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi zainteresujemy rękodziełem osoby z niepełnosprawnościami, bo przecież rękodzieło możemy potraktować jako formę rehabilitacji czy rozwijania zdolności manualnych, albo wzmacniania pewności siebie, uczenia wiary we własne siły. Mamy również nadzieję, że to rękodzieło stanie się narzędziem do chęci przedstawienia się, poznania innych rękodzielników. Celem projektu jest zainteresowanie tą tematyką również dzieci. Z naszego doświadczenia wiemy, że dzieci bardzo chętnie uczestniczą w projektach związanych z rękodziełem.
Żeby nie zdradzać więcej szczegółów, zapraszam Cię do kolejnego odcinka, który już za tydzień. A tymczasem wracamy do pracy nad stroną dedykowaną projektowi, na której znajdziesz wszystkie odcinki tej serii. Do usłyszenia!