, ,

Podcasty, których słucham ostatnio najchętniej – Moje podcastowe top 5

Wojtka Strózika – Podcast Bajkowy

Co prawda grupą docelową słuchaczy są moje dzieci (w tym projekcie Wojtek piękną dykcję wykorzystuje do czytania bajek i baśni), ale formuła dopytywania, komentowania, zachęcania do dyskusji na temat wysłuchanej właśnie opowieści zaprasza rodziców do tego magicznego świata. Osobiście — nie wyobrażam sobie długich podróży bez tego podcastu. Kiedy dzieci są śpiące, podcast działa jak turbo akceleracja procesu zapadania w sen. Kiedy są aktywne, opowieść kończy się dyskusją na temat bajki, a czasem śpiewaniem piosenek, które w jakiś pokręcony sposób dziecięcej logiki skojarzyły się z daną historią.

Dla mnie intrygujące jest obserwowanie, jak otwarcie moje pociechy wchodzą w interakcję z „panem od bajek”. Wojtek zadaje pytanie = a dzieciaki odpowiadają w eter, często dopytując mnie lub męża, czy mają rację. Wywołują tym samym lawinę kolejnych pytań. Te godziny w aucie jakoś niepostrzeżenie mijają, a my nadrabiamy wychowawczo-edukacyjne luki w małych (i swoich!) głowach.

Zresztą – często sięgam też po drugi podcast Wojtka – Rozwój Osobisty dla Każdego — rozwojowy podcast, do którego zaprasza inspirujących gości. Z racji faktu, że wielu gości pochodzi z poznańskiego bliższego lub dalszego grona znajomych – odkrywam dodatkową wartość w „podsłuchiwaniu” kolegów i koleżanek „od innej strony”. Przedziwne i przefajne uczucie.

Kamili Goryszewskiej – Słucham-Gadam

To również podcast, którego główną wartością są inspirujące wywiady. Słucham, bo intryguje mnie niesamowita umiejętność prowadzącej. Jej ciepły głos otula słuchacza jak wełniany kocyk w zimowy wieczór. Jakoś tak niesamowicie szybko wpadam w głębię rozmów, które prowadzi. Jej cenna umiejętność docierania do sedna sprawia, że każda rozmowa jest unikatowa. Nie ma zbędnego „gadania”. Jest za to wiele refleksji. To ten podcast, który sprawia, że jakoś bardziej zastanawiam się nad „być” …niż „mieć”. Serdecznie polecam.

Sigrun Gjorsdottir – The Sigrun Show 

Podcast mojej mentorki biznesowej, autorki programu, w którym rozwijam swoje umiejętności od prawie 3 lat ( SOMBA). Co prawda po angielsku, ale ilość inspirujących wskazówek dla kobiety-przedsięborczyni, ich charakter (autorka stara się wyławiać z wypowiedzi gości takie porady, które od razu można wdrażać w życie, a nie przechowywać na wieczne „potem”)  mocno do mnie przemawia, bo widzę, jak bezpośrednio przekłada się na małe i duże ulepszenia modelu biznesowego – czy to mojego, czy klientek, czy koleżanek „z onlajnów”. To audycja zdecydowanie nastawiona na biznes, praktyczne porady i konkretny know-how. Choć często słychać osobiste historie przedsiębiorczyń (no dobra, panowie też czasem pojawiają się w charakterze gości), to jednak służą one raczej nakreśleniu tła do strategicznych decyzji biznesowych. To właśnie możliwość „podglądania” tych decyzji „od zaplecza” niesie największą wartość merytoryczną odcinków.

Mam do tej audycji wielką słabość również dlatego, że to tam pierwszy raz pojawiłam się w charakterze podcastowego gościa. I niedługo potem zaświtała mi myśl „to przecież nie takie straszne, jak myślałam”. I tak niedługo później, ruszyła moja własna audycja. Tutaj znajdziesz ten odcinek :). Wracam do niego zawsze, kiedy natłok pracy sprawia, że mam ochotę „rzucić wszystko w cholerę”. To ten odcinek przypomina mi, jak to się wszystko zaczęło…i szybko dodaje skrzydeł.

Marty Niedźwiedzkiej – O zmierzchu

Świetna audycja, której autorka dotyka tematów, o których dosyć trudno mówi nam się na „co dzień”. Sex, bliskość, relacje… wszystkie te „bebechy”, które potrafią determinować wiele naszych decyzji, nawet jeżeli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Niesamowita erudycja, celne nazywanie mechanizmów, nad którymi za wiele się nie zastanawiamy, a w jakiś sposób nas „programują”. Wszystko, co sprawia, że poddaję w wątpliwość utarte ścieżki myślenia.

Karola Paciorka Imponderabilia

Świetne wywiady z ludźmi znanymi nam najczęściej „z okładek”. Warto posłuchać, choćby po to, aby się upewnić, że często to, co widzimy w mediach to konwencja, poza, wykreowany wizerunek. Niesamowite jest „podsłuchiwanie” takich ludzi „od kuchni” i upewnianie się, że nic nie dzieje się przypadkiem, a za spektakularnymi sukcesami ludzi „z telewizora” stoją lata ciężkiej pracy, autorefleksji i świadomych decyzji.

Dlaczego o tym piszę?

Nie, nie tylko dlatego, że od czasu, kiedy ruszył mój podcast OPLOTKI, wsiąkłam w ten świat. Pokochałam podcasty za wolność od reklam, za możliwość wyboru tematu, języka, dynamiki audycji. A z całego serca polecam, bo w rękodzielniczym świecie, gdzie często ręce zajęte, a myśli wędrują…można myśli skanalizować dokładnie w takim kierunku, jaki proponuje autor podcastu.

Nieraz mijają długie godziny, zanim zorientuję się, że np. jestem głodna. Zasłuchana, z dłońmi zaklętymi w magii powtarzalnych ruchów szydełka … nie zauważam mijających chwil. Oddech się uspokaja, umysł przestaje pędzić, a świat znowu wydaje się taki bardziej mój, dostępny i otwarty. Ludzie, których nigdy osobiście nie poznałam, odsłaniają przede mną „inne światy” i ten szary, czasem mało przyjazny znowu wydaje się mniej groźny.

Serdecznie polecam Ci to uczucie, szczególnie w zabieganej codzienności stresu, informacji bombardujących z każdej strony i tempa, które sprawia, że brakuje czasu na refleksję.

Wspomnę o jeszcze jednym projekcie – który zdecydowanie polecam fanom podcastów – Podcastowy newsletter. Dzięki niemu co tydzień otrzymujesz podobne polecenia podcastów jak w tym artykule. Z tą różnicą, że polecający przytaczają konkretne odcinki danej audycji. Dodatkowo skupiają się na polskich autorach. Serdecznie polecam.  I do usłyszenia w OPLOTKowym podkaście.

A Ty?

Jakich podcastów słuchasz?

Ps. A gdzie wyszukuję ciekawe podcasty?

Googluję, przeczesuję fora internetowe, podpytuję znajomych o polecenia….ale głód nowych audycji wiecznie niezaspokojony…

Ale już wiem, że 2020 to się zmieni 🙂

Z dumą współtworzę projekt NAJLEPSZE POLSKIE PODCASTY 

Idea stworzenia czegoś, czego nam ( tutaj poczytasz o EKIPIE ZAPALEŃCÓW – TWÓRCÓW TEGO PROJEKTU) po ludzku brakowało – cotygodniowego newslettera z porcją ciekawych, różnorodnych, najnowszych odcinków interesujących POLSKICH podcastów.

Z potrzeby okiełznania nieznośnych godzin szoferowania lub uprzyjemnienia czasu pracy manualnej nad nowym szydełkowym pledem….

Z potrzeby dzielenia się tym, co dla nas fajne.

Serdecznie polecam 🙂

 

 

 

Masz dosyć narzuconych definicji szczęścia?

POZNAJ SEKRET SUKCESU NA WŁASNYCH WARUNKACH

i bądź pierwszą osobą, która przeczyta książkę

 

OPLOTKI. SUKCES HANDMADE.

 

Książka, w której zawarłam lekcje i wskazówki, jak zbudować własną definicję sukcesu na bazie mojej wyboistej drogi.

Porcja skondensowanej wiedzy w cenie dostosowanej do każdego budżetu.

Treść, którą pochłoniesz przy parującym kubku w ulubionym fotelu, w dowolnym miejscu i czasie.