Warsztaty rękodzieła – jakie dokumenty musisz stworzyć?

kwestie formalne warsztatów rękodzieła

Niestety, prowadzenie warsztatów to nie tylko malownicze spotkanie… Jest jeszcze odrobina formalności, o które warto zadbać, prowadząc warsztaty rękodzieła.

Te trzy dokumenty pozwolą Ci zadbać o formalną stronę Twoich warsztatów rękodzieła.

Dokument nr 1 – KODEKS DZIAŁANIA/KONTRAKT

Jego rola polega na zapewnieniu Ci komfortowych warunków pracy. Dzięki niemu ustanowisz nieprzekraczalne granice, które pozwolą Ci na swobodę działania. Po ludzku – określisz, co można, a czego nie podczas spotkania.

Tego typu jasne określenie, jakie zachowanie jest mile wdziane, a jakiego raczej nie masz zamiaru tolerować, pozwoli też uczestnikom poczuć się pewniej.

warsztaty rękodzieła jakie dokumenty

Co możesz uwzględnić w takim kontrakcie:

  • nie przeszkadzamy sobie nawzajem,
  • kiedy ktoś mówi, reszta słucha,
    nie robimy nic wbrew woli pozostałych uczestników,
  • nie niszczymy mienia w miejscu warsztatu,
  • nie robimy fotografii innych uczestników lub prac innych uczestników bez pozwolenia,
  • nie kopiujemy materiałów udostępnianych podczas warsztatów, nie powielamy w innym formacie i nie udostępniamy dalej na swoich platformach bez pozwolenia.

Może się to wydawać oczywiste albo banalne, ale nie warto zakładać, że takie jest dla wszystkich. Lepiej jasno określić, co jest OK, a co wręcz odwrotnie…

Jeżeli masz taką możliwość, możesz tego typu kontrakt zawierać w miejscu, gdzie uczestnicy rezerwują swój udział w warsztacie. Dzięki temu nie tracicie czasu w dniu wydarzenia.

dokumenty warsztaty rękodzieła

Dokument nr 2 – ROZPISKA WARSZTATU

Oczywiście może okazać się malutka, jeżeli warsztat trwa godzinę lub dwie. Na pewno będzie jednak ogromnym ułatwieniem pracy podczas nieco dłuższych warsztatów. Jeżeli każdy z uczestników dokładnie wie, kiedy nastąpią przerwy na toaletę, posiłki, napoje, nie narażasz się na rozpraszający chaos. Dodatkowo prawdopodobnie unikniesz wielu pytań I wątpliwości uczestników z tym właśnie związanych.

kwestie formalne warsztaty rękodzieła

Dokument nr 3 – FORMULARZ/ANKIETA

To ostatni, ale moim zdaniem kluczowy dokument.

Ankieta, o której wypełnienie możesz poprosić uczestników bezpośrednio po warsztacie lub nawet jeden/dwa dni po nim (np. drogą mailową).

Im bardziej otwarta forma pytań, tym więcej możesz się dowiedzieć.

Bardzo często opinie uczestników pozwalają Ci ulepszać scenariusz warsztatu. Potraktuj z wielką wdzięcznością szczególnie te krytyczne uwagi, bo to właśnie dzięki nim możesz dostrzegać, jak się rozwijać.

Bardzo często uczestnicy podpowiadają pomysły na kolejne scenariusze warsztatowe.

Warto zapytać o pozwolenie na udostępnienie pozytywnych opinii. Możesz ich użyć jako referencji, które zapewne zachęcą kolejnych uczestników do udziału w Twoich warsztatach.

jak zrobić warsztaty rękodzieła

Mam nadzieję, że te trzy krótkie dokumenty pomogą Ci zorganizować najważniejsze formalności, aby Twoje warsztaty mogły przebiegać w jeszcze bardziej harmonijnej atmosferze.

Jeżeli też planujesz prowadzić warsztaty rękodzieła, koniecznie sprawdź e-book „Jak prowadzić warsztaty rękodzieła” >> Zebrałam w nim lata doświadczeń, aby ułatwić Ci drogę do szukania własnego sposobu prowadzenia tych kreatywnych spotkań.

Zachęcam Cię do pobrania bezpłatnego rozdziału.

Pobierz bezpłatny rozdział e-booka „Jak prowadzić warsztaty rękodzieła” >>

Agnieszka

 

Artykuły, które warto przeczytać:

jak prowadzić warsztaty rękodzieła ebook e-book warsztaty rękodzieła kwestie formalne warsztatów rękodzieła jak prowadzić warsztaty rękodzieła