,

Własna firma krok po kroku – czego unikać?

rozmowa z michałem lisieckim oplotki

Rozmowa z Michałem Lisieckim, czyli własna firma krok po kroku

Życie przedsiębiorcy co prawda nie jest lekkie, ale jest za to bardzo satysfakcjonujące i pełne wrażeń. Jest też gęsto usiane tzw. fuck-up’ami. A jak mówi Michał Lisiecki: “biznes bez fuck-up’u jest jak kasza bez skwarków”.

Dobrze jednak uczyć się na błędach. Najlepiej na cudzych, nie na swoich. Dlatego dziś mam dla Ciebie arcyciekawą listę przekonań i błędów, jakie popełniają zazwyczaj początkujący przedsiębiorcy chcący stworzyć własną firmę krok po kroku. Mam nadzieję, że wykujesz je na pamięć i dzięki temu Twój start w świat biznesu będzie znacznie przyjemniejszy. Jakie błędy popełniamy we własnej firmie na samym początku?

Własna firma to więcej czasu na wszystko

Jeśli otwierasz firmę i wydaje ci się że będziesz mieć więcej czasu dla siebie / dzieci / męża / żony / na hobby / Netflixa i HBO – jesteś w błędzie. Przygotuj się na to, że przynajmniej przez kilka pierwszych lat to będzie ciężka orka dająca niewielkie rezultaty. Bez pracy nie ma kołaczy, a na sukces trzeba zapracować. Warto więc zapewnić sobie na samym początku poduszkę finansową, która da Ci poczucie bezpieczeństwa i komfort działania przynajmniej na kilka miesięcy do przodu.

jakich błędów unikać we własnej działalności

Spółka z o.o. sposobem na optymalizację ZUS-u

Dobrze się zastanów nad formą działalności, jaką chcesz prowadzić. Wśród niektórych przedsiębiorców panuje przekonanie, że spółka prawa handlowego jest bardziej opłacalna niż jednoosobowa działalność gospodarcza. Czasem tak rzeczywiście jest, ale nie zawsze. Jeśli nie jesteś pewna/pewien, który model prowadzenia działalności wybrać, skonsultuj się z prawnikiem lub zaglądnij do wpisu o działalności nierejestrowej dla rękodzielnika >>  Jednak nie mając wcześniej żadnych doświadczeń z biznesem, lepiej zaczynać od samych podstaw niż od razu rzucać się na głęboką wodę i zacząć się topić. Jednoosobowa dg powinna wystarczyć na sam początek.

Najdroższe równa się najlepsze

W dzisiejszych czasach każdy szanujący się przedsiębiorca posiada własną stronę www. Nie daj się złapać w pułapkę przekonań, że tylko strona, za którą zapłacisz mnóstwo pieniędzy, przyniesie Ci klientów. Wizytówka i blog na WordPressie to dobry wybór na starcie. WordPress jest prosty, intuicyjny, tani, a przede wszystkim responsywny. Nie daj sobie wmówić, że jest inaczej 🙂 Własna firma to mnóstwo zmiennych – Ty musisz pamiętać o tych najważniejszych.

przepis na własną firmę krok po kroku

To się na pewno sprzeda

Ale czy na pewno? 😉 Poświęcasz mnóstwo czasu, energii i pieniędzy na przygotowanie produktu w Twoim mniemaniu fantastycznego i potrzebnego, i jesteś absolutnie przekonana(-y), że ktoś to kupi. Niestety, tak to nie działa. Bez badania rynku nie ma sprzedaży! Zanim zaczniesz działać, sprawdź rynek i to, czy na dany produkt będzie popyt oraz klienci.

Pomysł gwarancją sukcesu

Masz super pomysł na produkt, którego jeszcze nie ma na rynku. Fantastycznie! Ale czy będziesz w stanie sam(a) go zrealizować? Czy masz wystarczająco środków do tego, by ten projekt sensownie rozwijać? Mierz siły na zamiary i nie porywaj się z motyką na słońce.

Zaufanie to podstawa w biznesie

Sukces w biznesie jest w dużej mierze uwarunkowany ludźmi, z którymi współpracujesz. Zbytnie obdarzenie kogoś zaufaniem, np. dostawcy, nie do końca jest dobre. Ufaj, ale sprawdzaj. I zawsze miej jakiś bufor bezpieczeństwa, żeby w kluczowej sytuacji nie zawieść swoich klientów.

Klęska urodzaju

Cieszysz się, bo dostałaś(-eś) duże zlecenie. Masz szansę na spory zarobek, ale warunek jest jeden: musisz wyrobić się w tydzień. Co robisz? Stajesz na głowie, nie śpisz po nocach, byle tylko dociągnąć projekt do końca, czy może odrzucasz propozycję? Pamiętaj: zbyt duży klient, może równie mocno zaszkodzić, jak brak klientów. Gdy masz za dużo zleceń, automatycznie spada jakość wykonania, a terminy się sypią. Lepiej działać powoli i w swoim tempie, niż biec z zadyszką i nie dobiec do mety.

własna firma krok po kroku

Nikt nie kupuje. To jest bez sensu. Czas to rzucić. 

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że 9/10 Twoich potencjalnych idealnych klientów nie kupi od Ciebie produktu? Może zgadzać się wszystko – kanał sprzedaży, zapotrzebowanie, cena, jakość wykonania – a jednak coś nie zagra. Nie poddawaj się! Rób, co do Ciebie należy, staraj się, jak możesz, aż w końcu nadejdzie moment przełomowy i wszystko zacznie się układać. Stworzysz swoją własną firmę krok po kroku, nawet gdyby te kroczki miały być bardzo małe – w końcu dotrzesz do celu.

Jak widzisz, nie da się ukryć, to jest bezsprzeczny fakt: jeśli chcesz być przedsiębiorcą, musisz dobrze znosić upadki, a każdą porażkę lub błąd traktować jako lekcję na przyszłość.

własna firma krok po kroku i jak uniknąć błędów

“Fakapy” zdarzają się każdemu bez wyjątku. Nawet małym myszkom i dystrybutorom etiopskiej kawy 😉

Nie wiesz, o co chodzi?  Posłuchaj mojej dwuczęściowej rozmowy z Michałem Lisieckim, przedsiębiorcą, który na własnej działalności zjadł zęby. Dowiesz się, jakie błędy popełnił on sam, jakich był świadkiem i jak sobie z tymi błędami radzić. Stwórz własną firmę krok po kroku, unikając błędów innych 🙂

 

Podcasty, których warto posłuchać:

Artykuły, które warto przeczytać:

Bezpłatny poradnik „Jak promować rękodzieło na Pinterest”

Jesteś rękodzielnikiem i chcesz przekuć pasję w dochodowy biznes? Kliknij link i pobierz bezpłatny oplotkowy poradnik „Jak promować rękodzieło przy pomocy Pinterest” >>

Jak wycenić swoje rękodzieło, żeby klienci chcieli kupować?

Praktyczne wskazówki pomagające wycenić Twoje rękodzieło. Must have każdego rękodzielnika! Kliknij w link i pobierz bezpłatne mini szkolenie „Jak wycenić swoje rękodzieło” >>