
To jedno z najpopularniejszych pytań, które trafia do mnie w różnej postaci.
Produkty czy warsztaty?
Sprzedaż czy edukacja?
Stacjonarnie czy online?
I odpowiedź, której pewnie się nie spodziewasz: nie zawsze musisz wybierać.
Czasami warto mieć po prostu świadomość, jakie modele biznesowe już teraz funkcjonują w branży rękodzieła, jak możesz je sprytnie łączyć, niekoniecznie dokładając sobie pracy, i jak to może wyglądać dla Ciebie. Bo możesz wybrać jeden, wiele albo w zupełnie nieoczywisty sposób połączyć różne elementy, aby stworzyć swój unikalny model biznesowy.
Ten odcinek to pierwszy z serii poświęconej wrześniowej konferencji Handmade Business Summit: miejsca, gdzie właśnie o tym rozmawiamy na namacalnych przykładach praktyków z branży.
W skrócie
- Modele biznesowe w handmade to: produkty, warsztaty, zaopatrzenie branży, influencing, działania online, współpraca z firmami. I wiele kombinacji między nimi.
- Nie zawsze trzeba wybierać jeden model. Ważniejsze jest zrozumienie, które modele pasują do Twoich zasobów, stylu pracy i etapu biznesu.
- Da się prowadzić świetnie prosperujący biznes handmade będąc praktycznie niewidoczną w social mediach. Poczta pantoflowa i inne modele też działają.
- Kilka strumieni przychodu można łączyć sprytnie, bez dokładania sobie chaosu. Klucz to świadome projektowanie, nie przypadkowe dokładanie warstw.
- Handmade Business Summit (co roku we wrześniu) to miejsce, gdzie omawia się różne modele na case studies praktyków. Już 5. edycja.
- Wszystkie materiały z konferencji trafiają do biblioteki OPLOTKI.
Dla kogo jest ten odcinek
Dla każdej, która stoi przed pytaniem „co właściwie mam robić w swoim biznesie handmade?” i czuje przytłoczenie liczbą możliwości. I dla tych, które coś już robią, ale przeczuwają, że mogłyby łączyć to z czymś innym, tylko nie wiedzą jak. Ten odcinek nie daje gotowych odpowiedzi, bo te są za kurtynką, podczas konferencji. Ale daje coś ważniejszego: perspektywę, że odpowiedź na „jaki model?” zależy od Ciebie, nie od jakiegoś jedynego słusznego schematu.
O czym rozmawiamy
0:00 : Powitanie, odcinek #29, nowa seria o Handmade Business Summit
0:27 : Pytanie: jaki model biznesowy wybrać? Produkty, warsztaty, współpraca, zaopatrzenie, online?
0:55 : Pytanie pojawia się często w różnej postaci; odpowiedź będzie trochę hurtowa
1:16 : Cztery edycje konferencji już za nami; co roku we wrześniu
1:33 : Co roku na konferencji: różne modele działania, produkty, warsztaty, zaopatrzenie, influencing, online
1:59 : Podczas konferencji sprawdzisz, który model pasuje do Twoich zasobów i etapu biznesu
2:10 : Rozmawiamy też o działalności nierejestrowej i pierwszych krokach
2:32 : Jak łączyć kilka strumieni przychodu bez dokładania sobie chaosu
2:43 : Nie zawsze trzeba wybierać: można mieć świadomość i łączyć sprytnie
3:12 : Case studies z konferencji: namacalne przykłady praktyków
3:36 : Model influencerski dla lubiących social media; ale da się też bez nich
4:00 : Przykłady pracowni prowadzonych pocztą pantoflową, bez social mediów
4:19 : Między dwiema skrajnościami jest cały zakres możliwości
4:30 : Na konferencji: zrozumiesz, że czasami wcale nie musisz wybierać
4:49 : Materiały z konferencji trafiają do biblioteki OPLOTKI
5:27 : Outro: pytania na agnieszka@oplotki.pl
Najważniejsze cytaty
„Nie zawsze to znaczy, żeby wybrać. Czasami warto mieć po prostu świadomość, jakie modele biznesowe już teraz funkcjonują w branży rękodzieła, jak możesz je sprytnie łączyć, niekoniecznie dokładając sobie pracy.”Agnieszka Gaczkowska
„Da się biznes prowadzić inaczej. Kiedy zobaczysz przykłady pracowni rękodzielniczych prowadzonych praktycznie pocztą pantoflową, to zobaczysz, że Ty też możesz, nie będąc w social mediach, prowadzić świetnie prosperujący biznes oparty o rękodzieło.”Agnieszka Gaczkowska
„Da się zrobić dużo więcej niż tylko jedno. Da się to wszystko połączyć w taką spersonalizowaną, dostosowaną do Twoich potrzeb całość.”Agnieszka Gaczkowska
„Możesz wybrać jeden, wiele albo w zupełnie nieoczywisty sposób połączyć różne informacje, aby stworzyć twój unikalny model biznesowy.”Agnieszka Gaczkowska
Co warto zapamiętać
- Model biznesowy to nie etykietka, którą przyklejasz raz na zawsze. To zestaw decyzji: jak zarabiasz, na czym skupiasz czas i energię, do kogo mówisz i jakim kanałem docierasz. Można go projektować świadomie i zmieniać wraz z etapem biznesu.
- Kilka strumieni przychodu nie musi oznaczać chaosu. Sekret tkwi w tym, żeby modele, które łączysz, korzystały z tych samych zasobów: Twojego czasu, umiejętności i platformy komunikacji. Dodawanie nieprzemyślanych warstw tworzy chaos. Sprytne łączenie buduje stabilność.
- Twój styl pracy jest ważnym filtrem przy wyborze modelu. Jeśli nie znosisz social mediów, model oparty na influencingu będzie Cię wykańczać. Jeśli kochasz kontakt z ludźmi, warsztaty stacjonarne mają sens. Model powinien pasować do Ciebie, nie Ty do modelu.
- Etap biznesu też ma znaczenie. Inny model ma sens kiedy stawiasz pierwsze kroki, inny kiedy jesteś po kilku latach i chcesz skalować. Handmade Business Summit omawia modele w kontekście etapu, nie tylko kategorii.
- Działalność nierejestrowa to też biznes. Konferencja i biblioteka OPLOTKI są dla tych, które dopiero zastanawiają się w którą stronę pójść, nie tylko dla tych z zarejestrowaną firmą. Dobry moment na naukę to zanim popełnisz kosztowne błędy.
Zawiłość
Kiedy myślisz o swoim biznesie handmade za 3 lata: co chcesz robić każdego dnia? I czy to, co teraz budujesz, prowadzi Cię w tamtym kierunku, czy przypadkowo w zupełnie innym?
Jednym słowem
Wybór modelu biznesowego to nie test z jedną poprawną odpowiedzią. To projekt, który projektujesz pod siebie, swoje zasoby i swój styl życia. A potem, jak każdy dobry projekt, można go modyfikować.
Posłuchaj odcinka
Pełny transkrypt odcinka #29
0:00 Powitanie i nowa seria o Handmade Business Summit
Hej, hej. Z tej strony Agnieszka, a ty słuchasz 29. odcinka podcastu Handmade w pytaniach i odpowiedziach. Dziś kolejny odcinek serii, ale zaczynamy nową serię. Będzie to seria poświęcona zbliżającej się wielkimi krokami konferencji dla biznesu, rękodzieła i rzemiosła, czyli Handmade Business Summit. W kolejnych pytaniach postaram się super krótko odpowiedzieć na najpopularniejsze pytania, które ostatnio trafiają na mojego maila. Jeżeli masz takie pytanie, też pisz agnieszka@oplotki.pl.
0:39 Pytanie: jaki model biznesowy wybrać?
No to nurkujemy. Dziś pytanie: jaki model biznesowy w handmade wybrać? Produkty, warsztaty, współpracę, zaopatrzenie branży handmade, czy może w ogóle pójść w online? To jedno z najpopularniejszych pytań. Ono trafia do mnie dosyć często w różnej postaci, więc stwierdziłam, że dziś odpowiem na to pytanie trochę hurtowo, odpowiadając dosyć ogólnie na powtarzające się pytania właśnie o model biznesowy w działaniu handmade. Jak to wygląda i o czym będziemy rozmawiać podczas konferencji?
1:16 Cztery edycje za nami, piąta we wrześniu
Tak jak w poprzednich czterech konferencjach (Jeżeli nie wiesz, to cztery edycje konferencji już za nami). Co roku we wrześniu spotykamy się, żeby dyskutować na różne tematy związane z szeroko rozumianym prowadzeniem działalności opartej o rękodzieło, rzemiosło. Rozmawiamy co roku o różnych modelach działania w rękodziele: o produktach, o warsztatach, o zaopatrzeniu, o influencingu, o działaniach online, o tym, dlaczego niektórzy z nas nie znoszą promocji w social mediach i znajdują zupełnie inną, trochę taką alternatywną drogę i jednak z powodzeniem prowadzą biznesy, nawet te onlineowe.
1:59 Co sprawdzisz podczas konferencji
No właśnie, podczas konferencji jesteś w stanie sprawdzić, który model pasuje do Twoich zasobów, do Twojego stylu pracy, do Twojego etapu biznesu. I wiem, może kiedy słyszysz nazwę Handmade Business Summit, wygląda to na coś dużego, zaawansowanego, ale nie, nie. Rozmawiamy tutaj również o działalności nierejestrowej, a właściwie nawet o tym momencie, kiedy dopiero zastanawiasz się w którą stronę pójść, a w środku gdzieś masz po prostu pragnienie, aby oprzeć swoją zorganizowaną działalność zarobkową o rękodzieło. Dlatego zapraszam Cię na tą konferencję.
2:32 Łączenie kilku strumieni bez chaosu
Zobaczysz, jak łączyć kilka strumieni przychodu bez dokładania sobie dodatkowego chaosu. Bo odpowiadając na to pytanie, jaki model biznesowy wybrać, to nie zawsze znaczy, żeby wybrać. Czasami warto mieć po prostu świadomość, jakie modele biznesowe już teraz funkcjonują w branży rękodzieła, jak możesz je sprytnie łączyć, niekoniecznie dokładając sobie pracy, i jak to może wyglądać dla Ciebie. Bo możesz wybrać jeden, wiele albo w zupełnie nieoczywisty sposób połączyć różne elementy, aby stworzyć twój unikalny model biznesowy.
Wiem, brzmi trochę enigmatycznie, ale to wszystko wyjaśniamy podczas konferencji na namacalnych przykładach, tak zwanych case studies, czyli po prostu przykładach praktyków z branży. Pokazujemy różne modele biznesowe, dzięki czemu łatwo Ci jest zrozumieć jak one działają, ale przede wszystkim też podjąć decyzję, czy to w ogóle model dla Ciebie.
3:36 Od influencerki do pracowni bez social mediów
Dla przykładu, jeżeli uwielbiasz być w social mediach, tańczyć przy rolkach, i mówię to trochę z przekorą, bo wiem, że wiele osób tego nie znosi, no to może dla Ciebie model biznesowy to tak zwany model influencerski. Ale nie, nie, wcale nie musisz tego lubić, wcale nie musisz, bo możesz prowadzić biznes będąc praktycznie niewidoczną w social mediach. Nie musisz nagrywać rolek i nie musisz produkować ton kontentu. Da się biznes prowadzić inaczej. Kiedy zobaczysz przykłady pracowni rękodzielniczych prowadzonych praktycznie pocztą pantoflową, to zobaczysz, że Ty też możesz, nie będąc w social mediach, prowadzić świetnie prosperujący biznes oparty o rękodzieło.
Ale pomiędzy tymi dwiema skrajnościami jest cały zakres tego, co pomiędzy. Da się znaleźć swoją drogę funkcjonowania w tej branży. Dlatego zapraszam cię na konferencję. Gwarantuję Ci, że poznasz odpowiedź na pytanie, jaki model biznesowy wybrać, a właściwie zrozumiesz, że czasami wcale nie musisz wybierać. Da się zrobić dużo więcej niż tylko jedno. Da się to wszystko połączyć w taką spersonalizowaną, dostosowaną do Twoich potrzeb całość.
4:49 Materiały z konferencji w bibliotece
Tu postawię kropkę celowo, dostawiając troszkę niedosytu, żeby zaprosić cię na konferencję. No i jako, że jesteśmy w serii podcastowej poświęconej bibliotece, to chcę ci tylko dać znać, że wszystkie materiały, które będą nagrywane podczas pięciu dni konferencji, tej wrześniowej konferencji Handmade Business Summit, również trafią do biblioteki. Biblioteki, w której zbieramy wszystkie informacje dotyczące kursów, programów biznesowych, które powstały na przestrzeni ostatnich 10 lat tutaj w OPLOTKI. Jeżeli nie wiesz o czym mówię, to zapraszam Cię do poprzednich odcinków.
5:27 Outro
Natomiast jeżeli masz pytania, niezależnie czy o samą konferencję, czy o bibliotekę, czy po prostu o biznes oparty o rękodzieło, rzemiosło, to śmiało pisz agnieszka@oplotki.pl. Kto wie, może uda mi się nagrać odcinek odpowiadający na Twoje pytanie, a jeżeli nie, to możesz być pewna czy pewien, że odpowiem Ci mailowo. Do usłyszenia i pozostańmy w kontakcie. Do usłyszenia w kolejnych odcinkach tego podcastu.
FAQ: najczęstsze pytania
Jakie modele biznesowe działają w branży handmade?
Agnieszka wymienia kilka podstawowych: sprzedaż produktów rękodzielniczych, prowadzenie warsztatów edukacyjnych, zaopatrzenie branży (materiały, narzędzia), influencing i content creation, działania online (kursy, produkty cyfrowe) oraz współpraca z firmami przy eventach i warsztatach. Wiele pracowni łączy kilka z tych modeli jednocześnie.
Czy muszę wybrać jeden model biznesowy w handmade?
Nie. Agnieszka mówi wprost: nie zawsze wybieranie jednego ma sens. Ważniejsze jest zrozumienie, które modele pasują do Twoich zasobów, stylu pracy i etapu biznesu, a potem świadome projektowanie ich kombinacji. Kilka strumieni przychodu można łączyć bez dokładania sobie chaosu, jeśli robi się to z głową.
Czy można prowadzić biznes handmade bez aktywności w social mediach?
Tak. Agnieszka podaje przykłady pracowni rękodzielniczych prowadzonych praktycznie pocztą pantoflową, które świetnie prosperują bez codziennego Instagrama. To jeden z wielu modeli. Między „jestem influencerką” a „nie istnieję w sieci” jest cały zakres możliwości i każda może znaleźć swoje miejsce.
Czym jest Handmade Business Summit?
To coroczna konferencja dla osób prowadzących lub budujących biznes oparty o rękodzieło i rzemiosło. Odbywa się każdego września. Podczas pięciu dni omawiane są różne modele biznesowe na case studies praktyków z branży. To już piąta edycja. Wszystkie materiały z konferencji trafiają do biblioteki OPLOTKI i są dostępne dla uczestniczek programu.
Czy Handmade Business Summit jest też dla osób dopiero zaczynających?
Tak. Konferencja jest zarówno dla tych z zarejestrowaną firmą, jak i dla prowadzących działalność nierejestrową lub dopiero zastanawiających się nad pierwszymi krokami. Warunek wejścia to pragnienie, żeby oprzeć swoją działalność zarobkową o rękodzieło. Dobry moment na naukę to zanim popełni się kosztowne błędy.
Powiązane treści
- Odcinek #21: Czy każda twórczyni powinna iść w biznes?: o tym, że profesjonalizacja to świadomy wybór
- Odcinek #27: Czy muszę być aktywna w social mediach?: o widoczności bez tańczenia do rolek
- Odcinek #18: Czy każdy może prowadzić warsztaty rękodzielnicze?: o warsztacie jako modelu biznesowym
- Odcinek #24: Czy profesjonalizacja odbiera lekkość?: o strukturze jako ochronie pasji
- Wszystkie odcinki serii HANDMADE BIZ w Pytaniach i Odpowiedziach
- BIBLIOTEKA z materiałami z poprzednich edycji Handmade Business Summit
Masz pytanie o model biznesowy, konferencję lub bibliotekę? Pisz na agnieszka@oplotki.pl.
O autorce
Jestem Agnieszka Gaczkowska, twórczyni OPLOTKI i autorka tego podcastu. Zaczynałam jako architekt, potem depresja poporodowa zmieniła wszystko i w szydełku znalazłam nowy początek. Dziś prowadzę biznes, który łączy rękodzieło z solidną strategią: przez mastermind dla właścicielek firm handmade, Akademię Rękodzielnika i społeczność, która traktuje handmade poważnie. Mówiłam też o tożsamości twórczej i biznesie na scenie TEDx Warsaw Women.

